Մայիսի 3-ին ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի (ԱԱՏՄ) նախաձեռնությամբ և Աշխատանքի միջազգային կազմակերպության (ԱՄԿ) աջակցությամբ տեղի է ունեցել Աշխատողների անվտանգության և առողջության ու Աշխատանքի միջազգային օրվան նվիրված միջոցառում։
Միջոցառմանը մասնակցել են սոցիալական գործընկերներ Հայաստանի արհմիությունների կոնֆեդերացիայի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության գործադիր տնօրեն Էդուարդ Կիրակոսյանը, Հայաստանի գործատուների հանրապետական միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը, առցանց մասնակցել են ԱՄԿ Մոսկովայի գրասենյակի ներկայացուցիչներ և հայաստանյան ներկայացուցիչ Նվեր Սարգսյանը, ինչպես նաև «Վորլդ Վիժն Ինթերնեյշընլ»-ի հայաստանյան մասնաճյուղի ներկայացուցիչներ, այլ գործընկերներ, Տեսչական մարմնի աշխատակիցներ։
ՀԱՄԿ-ի նախագահ Էդուարդ Թումասյանը շնորհավորել է միջոցառման կազմակերպիչներին և մասնակիցներին տոների կապակցությամբ և մաղթել արդյունավետ աշխատանք: Նրա ելույթի թեման էր <Առողջ և անվտանգ աշխատանքային միջավայր, մարտահրավերները Հայաստանում>:
Տոնական օրերին ընդառաջ ներկայացվել և ամփոփվել է Տեսչական մարմնի նախաձեռնությամբ անցկացված լայնածավալ միջոցառումների շարքը: Իրազեկման սեմինարների ընթացքում մասնագետները ներկայացրել են Տեսչական մարմնի գործառույթները, լիազորությունների շրջանակը, աշխատողներն իրազեկվել են իրենց աշխատանքային իրավունքների մասին։
ՀՀ առողջապահական և աշխատանքի տեսչական մարմնի ղեկավար Հակոբ Ավագյանը բացման խոսքում շնորհավորել է ներկաներին և շնորհակալություն հայտնել գործընկեր կառույցներին՝ համագործակցության համար։
Միջոցառման մասնակիցներին ողջունել է ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի Տեսչական մարմինների աշխատանքների համակարգման գրասենյակի ղեկավար Արթուր Ասոյանը:
ՀՀ աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարի տեղակալ Ռուբեն Սարգսյանը ևս շնորահակալություն է հայտնել գործընկերներին՝ համագործակցության համար: