ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ԱՐՀՄԻՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԿՈՆՖԵԴԵՐԱՑԻԱՅԻ ՈՒՂԵՐՁԸ ԳՐԱԴԱՐԱՆԱՎԱՐԻ ՕՐՎԱ ԿԱՊԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
2004 թվականից Հայաստանի Հանրապետության  կառավարության  որոշմամբ  հոկտեմբերի 7-ը  նշվում է որպես Գրադարանավարի օր>: Տոնի խորհուրդը գրքի արժևորումն է,  նրա  մեծ դերակատարությունն առողջ  հասարակության ձևավորման  գործում:
Թեև այսօր զարգանում է էլեկտրոնային գիրք  ընթերցելու մշակույթը, այնուհանդերձ սովորական  գիրքը երբեք  չի  կորցնի  իր արժեքն ու գրավչությունը, որում  նաև իր դերն ունի  ընթերցողին գրքերի աշխարհում ճիշտ ուղղորդելու  գրադարանավարի  բանիմացությունը:
Հայտնի է, որ քաղաքային և հատկապես  գյուղական  գրադարաններն ունեն  խնդիրներ, որոնք  հրատապ լուծում են  պահանջում և որոնք  կախված են  տեխնիկական  վերազինման  գործընթացների հետ; Ժամանակները փոխվում են, փոխվում են  նաև  տեղեկատվական հոսքերի  հասանելիության ուղիները, ուստի անհրաժեշտ է, որպեսզի  մեր գրադարաններն անմասն չմնան  տեխնոլոգիական  զարգացման   գործընթացներից:  Գրադարանների աշխատողների  համար անհրաժեշտ է ապահովել  արժանավայել աշխատանքային  պայմաններ և արժանավայել աշխատավարձ, միջոցներ, որոնք խթանում  են  ցանկացած աշխատողի աշխատանքի արդյունավետությունը:
ՀԱՄԿ-ը  շնորհավորում է  հանրապետության  բոլոր  գրադարանավարներին մասնագիտական  տոնի կապակցությամբ, մաղթում առողջություն և հաջողություն: