Այն նաև սահմանում է կենսապահովման գնահատման մի քանի հիմնական սկզբունքներ, այդ թվում՝
•    ապացույցների վրա հիմնված մեթոդոլոգիաների և հստակ տվյալների կիրառում, որոնք թափանցիկ են և հասանելի հանրությանը,
•    սոցիալական գործընկերների հետ խորհրդակցություն,
•    կենսապահովման աշխատավարձի ծախսերի փոփոխություններն արտացոլելու համար կանոնավոր ճշգրտումներ՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանային և սոցիալ-տնտեսական իրողությունները:
Բացի այդ, ԱՄԿ-ից պահանջվում է աջակցել կառավարություններին և սոցիալական գործընկերներին ապացույցների վրա հիմնված կենսապահովման աշխատավարձի սահմանման հարցում: Սա ներառում է կենսապահովման աշխատավարձի վերաբերյալ քննարկումների համար տվյալների հավաքագրում, կենսապահովման աշխատավարձը որոշելու համար տեխնիկական աջակցություն և անհրաժեշտության դեպքում համապատասխան տնտեսական պայմանների գնահատում:
Համաձայնագիրն ակնկալում է ավելի մեծ համահունչ ընթացիկ ազգային և միջազգային նախաձեռնություններ՝ ուղղված կենսապահովման աշխատավարձի սահմանմանը, գնահատմանը և տրամադրմանը:
ԱՄԿ-ի գլխավոր քարտուղար Լյուկ Թրիանգլը ողջունել է համաձայնագիրը. «ԱՄԿ-ում այս համաձայնության հասնելը 80 տարի կենսապահովման աշխատավարձի կարևորությունը անտեսելուց հետո աշխատավորների խոշոր հաղթանակն է: »
«Այժմ, չափազանց շատ աշխատողների համար աշխատավարձը բավարար չէ իրենց և իրենց ընտանիքներին աղքատությունից դուրս բերելու համար, էլ չեմ ասում արժանապատիվ ապրուստ ապահովելու համար»:
«Այս համաձայնագիրը կարևոր քայլ է միջազգային գործողություններով ուղղված կենսապահովման աշխատավարձի  ապահովման և նշանակում է առաջընթաց սոցիալական արդարության ոլորտում»: