Սեմինարը բացեց ՃՀՄ նախագահ Սրապիոն Առաքելյանը, այնուհետև մասնակիցներին ջերմորեն ողջունեց ՀԱՄԿ-ի նախագահ տկն. Է. Մանասերյանը, որն իրեն հատուկ մասնագիտական իմացության բարձր մակարդակի պատասխանեց և պարզաբանումներ տվեց մասնակիցների բազմաթիվ և բազմաբովանդակ հարցերին:
Աշխատանքային առաջին օրը մասնակիցները քննարկեցին՝
1. ՀՀ Աշխ. Օրենսգրքում փոփոխություններն ու լրացումները
2. Սոցիալական արդարություն << Առողջ և անվտանգ աշխատանքային պայմաններ, հավասար աշխատանքային իրավունքներ>>:
3. << Աշխատանքի անվտանգության և առողջության մասին>> ԱՄԿ թիվ 155 կոնվենցիա:
4. << Աշխատանքի անվտանգության և առողջության խթանման շրջանակի մասին: ԱՄԿ թիվ 187 կոնվենցիա;
Դասը վարեց ՀԱՄԿ-ի աշխատանքային և սոցիալական իրավունքների պաշտպանության բաժնի իրավաբան Աննա Բարիկյանը:
Օրվա երկրորդ կեսում << Արհմիութենական կոմիտեների կազմ-մասսայական և հասարակական աշխատանքների իրականացում, փաստաթղթաշրջանառություն, գործավարություն վարում>> թեմայով ուսուցումը վարեց ՃՀՄ նախագահ պրն. Սրապիոն Առաքելյանը
Աշխատանքային երկրորդ օրը/08/09/ երկու մասով, վավերագրական տեսաֆիլմի ցուցադրմամբ քննարկվեփցին <<ՀՀ թեթև արդյունաբերության աշխատողների արհմիության ՃՀՄ-ին անդամագրված արհմիութենական կազմակերպություններում աշխատանքի առողջ և անվտանգ պայմանների ամրագրումը կոլեկտիվ և անհատական պայմանագրերում և դրանց բարելավման ուղղությամբ արհկոմների հետագա անելիքները >>օրակարգային հարցերը:
Դասընթացը վարեց հարցերը ուսումնասիրող և զեկույցը նախապատրաստող ՃՀՄ աշխատանքի պաշտպանության, անվտանգության և առողջության պահպանման հանձնաժողովի նախագահ, ՀԱՄԿ-ի նմանատիպ հանձնաժոթղովի անդամ պրն.Նիկողոս Ոփյանը:
Ճաշից հետո տեղի ունեցավ գործնական քննարկումներ և բուռն բանավեճեր: Ելույթ ունեցան << Լենտեքս>>, << Զաքարյան Ջինս>>, << Նելլի>> , <<Սաթեն կար>>, <<Քնաքեռի կարի ֆ-կա>>, <<Զինտեքս>>, <<ՍԱՍՍՏԵՔՍ>>, << Հելլո-տեքս>> ՍՊՆ-ների ներկայացուցիչներ, արհկոմի նախագահներ, աշխատանքի պաշտպանության և տեխնիկայի անվտանքության կանոնների պահպանման մասնագետներ
Ելույթ ունեցողները գոհունակություն հայտնեցին սեմինարի արդյունքներից և հնչեցրին առժեքավոր առաջարկոթւթյուններ և ցանկություններ, չմոռանալով շնորհակալություն հաւյտնել <<Սոլիդարիթի Սենթրի>>, ՀԱՄԿ-ի ղեկավարությանը և ՃՀՄ-ին:
Մասնակիցները բարձր տրամադրությամբ ավարտեցին ճյուղի արտադրությանն ու աշխատողների անվտանգությանը վերաբերող , հետաքրքրող, այսօրվա համար հրատապ հանդիսացող ուսուցումըւ , հետագայում նոր օրակարգով ուսուցում կազմակերպելու ակնկալիքով: